Hjælperen (efterår 2019)

  • Rasende tempofyldt og helt uforudsigelig, en fængslende thriller perfekt til fans af Lee Child og Harlan Coben
  •  New York detektiven Callum Doyle står over for et nyt dilemma
  •  ”En thriller med et fast greb i læseren med et twistet plot skrevet af en forfatter, der er værd at holde øje med.” –Peterborough Evening Telegraph

En anonym person ringer og er villig til at give dig et fingerpeg, der vil hjælpe dig med at løse en række mord.

Men der er en betingelse: du må ikke fortælle nogen om den hjælp, du får.

Hvad gør du?

Hvis du afslår tilbuddet, har du ikke noget at gå efter, og flere mennesker vil dø.   Men hvis du accepterer og ikke tolker sporene korrekt, vil de stadig dø, og du vil have skjult oplysninger, der kunne have stoppet en morder.   Den beslutning, du tager, vil få konsekvenser, som vil hjemsøge dig resten af dit liv.

Tidligere udgivet PARIA

Varekategorier: , ,

Om forfatteren David Jackson

Britiske David Jackson er gift og har 2 børn.Jackson er inspireret af og positivt sammenlignet af anmeldere med Harlan Coben, Lee Child, Dennis Lehane, George Pelecanos, Ed McBain og Michael Connelly – alle ”tunge drenge” inden for det virkelig gode håndværk at skrive en på alle måder gedigen krimi.

Andre bøger af forfatteren